PSYCHOBIOTYKI

przez żołądek do mózgu…

Kampania edukacyjna dotycząca skutecznego wspomagania leczenia depresji

D


Dopamina – neuroprzekaźnik, związek chemiczny z grupy katecholamin, będący częścią układu nagrody, wywołujący uczucie przyjemności i poprawiający motywację. W jelitach spowalnia perystaltykę, w przeciwieństwie do serotoniny.

Niedobór w układzie nerwowym może wywoływać napięcie i lęki, nadmiar natomiast problemy z koncentracją, a nawet urojenia.

Drobnoustroje (mikroorganizmy, mikroby) – ogół organizmów jednokomórkowych możliwych do zaobserwowania pod  mikroskopem. Należą do nich m.in. bakterie, pierwotniaki czy grzyby mikroskopowe, ale grupa ta nie obejmuje wirusów.

Zespół mikroorganizmów zasiedlających określone środowisko np. ciało człowieka jest określany jako mikrobiom lub mikrobiota.

Dysbioza (dysbakterioza) – patologiczne przebudowanie ilościowe i jakościowe składu flory jelitowej.  Jest stanem odwrotnym do eubiozy. Dochodzi w niej do zachwiania balansu w mikrobiocie jelitowej człowieka. Zmieniają się wówczas proporcje pomiędzy przyjaznymi i patogennymi mikroorganizmami w obrębie wszystkich odcinków jelita (por. z SIBO).

Dysbiozę może wywołać m.in. infekcja, antybiotykoterapia, niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), inhibitory pompy protonowej, przewlekła farmakoterapia, w tym stosowanie leków przeciwdepresyjnych oraz procesy starzenia organizmu. Może być przyczyną wystąpienia zespołu jelita nadwrażliwego (IBS), wszelkiego rodzaju alergii, otyłości, a także depresji i stanów lękowych.

Dyspepsja (gr. dys – zły, peptein – trawienie) – niestrawność. Ból lub duży dyskomfort w nadbrzuszu objawiający się uczuciem pełności, nudnościami, wzdęciami itp.